Rozwód - wszystko co musisz wiedzieć przed złożeniem pozwu

Rozwód – wszystko co musisz wiedzieć przed złożeniem pozwu

Warto przeczytać

Czy wiesz, że każdego roku w Polsce sądy potwierdzają średnio 20 tysięcy rozwodów?

Tendencja w ramach składania pozwów rozwodowych jest raczej rosnąca. Dzisiaj nie zawsze rozpad małżeństwa jest związany z traumą, chociaż oczywiście takie sprawy nigdy nie są łatwe i zawsze wiążą się z ogromem emocji. Jeśli decyzja o rozwodzie już zapadła, przygotuj się do spełnienia wszelkich formalności związanych z całym procesem. Te informacje na pewno Ci się przydadzą.

zobacz również Świnoujście apartamenty do wynajęcia

Kto ponosi koszty sprawy rozwodowej?

Strona, która inicjuje sprawę rozwodową, jest zazwyczaj odpowiedzialna za koszty z nią związane. Obejmują one koszt wynajęcia adwokata, o ile na taką współpracę strona się zdecydowała, opłaty za złożenie dokumentów oraz wszelkie inne powiązane wydatki. W niektórych przypadkach sąd może nakazać stronie, która nie wszczęła sprawy, pokrycie części lub całości kosztów. Jak potwierdza adwokat Łukasz Kowalski, jeśli dwie strony są zgodne co do chęci zakończenia małżeństwa. Bardzo często koszty rozkładane są po połowie.

Ile trwa rozwód bez orzekania o winie?

Rozwód bez winy to rozwód, w którym małżonkowie zgadzają się na zakończenie małżeństwa bez przypisywania winy którejkolwiek ze stron i polubownie. Rozwód bez winy może trwać zaledwie kilka miesięcy, w zależności od zdolności pary do osiągnięcia porozumienia. Jeśli rozwód w Częstochowie został już wcześniej uzgodniony przez dwie strony postępowania, zakończenie małżeństwa jest możliwe nawet na pierwszej sprawie. Najczęściej dzieje się tak, kiedy małżeństwo nie ma dzieci oraz wspólnego majątku.

Ile trwa rozwód z orzekaniem o winie?

Jeśli rozwód jest udzielany z orzeczeniem o winie, oznacza to, że sąd uznał, że jedna ze stron ponosi winę za rozpad małżeństwa. Może to dodać miesiące lub nawet lata do procesu rozwodowego, ponieważ sąd będzie musiał ustalić, który z małżonków jest odpowiedzialny za rozpad małżeństwa. Takie sprawy są przeważnie o wiele bardziej skomplikowane.

Ile kosztuje rozwód z adwokatem lub radcą prawnym?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ koszty rozwodu mogą się znacznie różnić w zależności od wielu czynników, takich jak złożoność sprawy rozwodowej, miejsce postępowania oraz to, czy strony są w stanie osiągnąć porozumienie poza sądem. Generalnie jednak wynajęcie prawnika lub radcy prawnego do przeprowadzenia rozwodu jest zazwyczaj droższe niż przeprowadzenie rozwodu na własną rękę. Nie da się jednak ukryć, że w wielu sytuacjach współpraca z prawnikiem jest wręcz konieczna, a wsparcie, jakie daje adwokat Częstochowa, pozwala uzyskać satysfakcjonujący wynik sprawy.

Czy da się przyspieszyć postępowanie w sprawie rozwodowej?

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ zależy to od konkretnych okoliczności każdego rozwodu. Niektóre rozwody mogą być sfinalizowane stosunkowo szybko, jeśli istnieje niewielka lub żadna różnica zdań między stronami, podczas gdy inne mogą trwać znacznie dłużej, jeśli istnieją złożone kwestie do rozwiązania lub strony nie są w stanie zgodzić się w kluczowych kwestiach. Jeśli masz nadzieję na przyspieszenie procesu rozwodowego, ważne jest, aby skonsultować się z doświadczonym adwokatem rozwodowym, który może doradzić Ci najlepszy sposób postępowania w Twoim konkretnym przypadku.

Artykuł powstał na podstawie informacji merytorycznych użyczonych przez kancelariakowalski.pl.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments