Piękne miejsce na mapie Polski - województwo świętokrzyskie

Idealne mieszkanie na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

Warto przeczytać

Województwo świętokrzyskie słynie z wielu zabawie i ciekawostek historycznych. To pole, które nie jest rzeczywiście sympatyczne jak pozostałe w Polsce, jednak pamięta znacznie do zaoferowania. Teren, na jakim nie spotkamy jeszcze niezliczonej ilości turystów jest wciąż nieodkryty.

Perły historii – Kielce, Sandomierz i Opatów.

Odwiedzając województwo świętokrzyskie, nie możemy pominąć stolicy. Kielce to miasto o dużej historii, w jakim skręcały się losy Polaków i Żydów. Prawa miejskie zorganizowały w 1364 roku, i przez wieki były własność biskupów krakowskich. Niewątpliwie warto zajrzeć Rynek, trwający od połowy XII wieku. W 1800 roku całkowicie spłonął, a nowe budynki zostały wystawione w XIX i XX wieku. Na spacer należy wybrać się na główny deptak, jakim jest ulica Sienkiewicza.

To pole historycznych zabytków, gdzie zabudowa secesyjna dodaje się z nową. Nad miastem góruje Pałac Biskupów Krakowskich umieszczony na Wzgórzu Katedralnym, dawna rezydencja duchownych, wpisana do rejestru zabytków. Budowla jest dokładnie zachowanym barokowym domem w Polsce pierwszej połowy XVII wieku. Położony nieopodal Czerwony Szlak turystyczny zaprowadzi nas do najlepszych mieszkań tego pięknego miasta. Samą z popularniejszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest rzeczywiście Sandomierz. Zwany ze powodu na bliskie danie „Małym Rzymem”, zlokalizowany jest na siedmiu wzgórzach Wyżyny Sandomierskiej. Mieści się tutaj aż 120 zabytków, i do najważniejszych należą: Ratusz, Rynek, Brama Opatowska, Synagoga, czy Katedra.

Warto jeszcze zobaczyć piękne kamienice, które powstały obecnie w XV wieku i odróżnia je bogactwo architektonicznych detali. Opatów to ulubione miejsce, pełne budowli z czasów romańskich. Koniecznie należy zobaczyć Rynek z Ratuszem, czy Bramę Warszawską. To jedna brama miejska, która zatrzymała się do naszych czasów. By zobaczyć miasto z tamtej strony o zwiedzić podziemia, czy tak zwaną Podziemną Trasę Turystyczną. Szlak ma 400 metrów długości i jedzie przez 40 piwnic, a najniżej położony punkt mieści się 14 metrów pod ziemią.

Magia podań i legend – Góry Świętokrzyskie

Miłośnicy bycia z naturą także się nie zawiodą. Góry Świętokrzyskie są najstarsze w Polsce, najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n. p. m. ). Wspinaczka nie będzie poważna, gdyż góry są stosunkowo niewielkie, a kursy nie przylegają do wymagających. Najpiękniejsze obszary przyrodnicze znajdują się pod kontrolą Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który stanął w 1950 roku.

W jaskini „Raj” i Lipniku odkryto najstarsze ślady życia mężczyznę w tym świecie, datowane na etap paleolitu. Góry Świętokrzyskie to oraz miejsce, któremu uroku dodają liczne opowieści i podjęcia ludowe, kultowe są te o sabatach czarownic. Łysa Góra, drugi pod względem wielkości szczyt (595 m. n. p. m.) to pole obrzędów dawnych Słowian, oddawano tu cześć pogańskim bóstwom.

Szlakiem pałaców i domów – Kurozwęki, Krzyżotopór, Oblęgork

Kurozwęki to pole, które nas zaskoczy. Możemy tu podziwiać nie tylko dom z dołami i labiryntami, ale też największą hodowlę bizonów amerykańskich. Zaistniał w XIV wieku jako obiekt o charakterze obronnym. Jest wtedy sam z najdalszych, murowanych domów w Polsce. Budynek jest przystępny dla turystów dodatkowo bogata go oglądać z przewodnikiem. W Oblęgorku mieści się rezydencja, w jakiej był Henryk Sienkiewicz.

Obecnie została przekształcona w muzeum poświęcone polskiemu Nobliście. Pierwsze informacje o tym pomieszczeniu pojawiły się obecnie w XVI wieku. Budowa zamku Krzyżotopór w Ujeździe zaczęła się w 1620 roku, a przeprowadziła w 1644, stanowiła toż piękna warownia otoczona bastionami, najważniejsza w Europie do momentu powstania Wersalu. Do dzisiaj zatrzymały się mury oraz niektóre sklepienia, a obiekt wciąż zachwyca swoim rozmachem.

Województwo świętokrzyskie wyróżnia cały wachlarz atrakcji turystycznych. Zachwyca nie tylko historycznym bogactwem, ale i pięknem przyrody.

Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments